Apartmány Malužiná

Úvod

Predmetom architektonickej štúdie je obnova bývalej budovy školy v Malužinej. Investičný zámer počíta s vybudovaním 8 apartmánových jednotiek. Zásah do budovy zahŕňa prestavbu interiéru aj exteriéru. Hlavnou snahou pri návrhu bolo zatraktívnenie miesta, nakoľko súčasná budova je v zlom stave a je predpoklad, že časom bude ešte viac degradovať a môže hroziť úplne zrútenie. Parkovacie miesta sú zabezpečené pri apartmánovom dome od cesty.

Predmetom architektonickej štúdie je aj podrobné dispozičné riešenie priestorov budovy.


Situácia

Budova sa nachádza v obci Malužiná na Liptove, medzi obecným úradom a kostolom. V projekte je rovnako zahrnutá aj výstavba nových parkovacích miest pre účely apartmánového domu. V okolí nami navrhovanej výstavby sa nachádzajú rodinné domy. Podstatnú časť prostredia tvorí príroda, ktorú budú mať užívatelia apartmánového domu na dosah.


Súčasný stav

V súčasnosti je bývalá budova školy v havarijnom stave. Budova nemá strechu, drevený strop nad 1.np je prepadnutý. V roku 2010 bola vykonaná snaha o sanovanie konštrukcie a to v podobe vyhotovenia železobetónového venca, ktorý mal konštrukciu spevniť a zastaviť jej degradáciu. Táto snaha však mala na budovu skôr negatívny dopad. Na podlahe 1.NP je stavebná suť, rovnako aj v suteréne, kde sa nachádzajú 2 klenbové pivnice.


Búracie práce

V návrhu sa počíta s odstránením celého 1.NP až po stropnú dosku nad 1.PP. Odstránené budú obvodové múry s oknami a pozostatky klenieb nad 1.NP. Stavebný odpad bude použitý pri výstavbe parkoviska. Pozemok je zarastený náletovou zeleňou, ktorá bude rovnako odstránená. Odstránený bude aj súčasný vchod a schodisko do jednej z pivníc a vstup bude vytvorený v mieste kde sa v súčasnosti nachádza zamurované okno.


Navrhovaný stav

Navrhovaný stav predpokladá vybudovanie apartmánového domu. Budova bude mať 8 apartmánov. 4 apartmány na 1.NP a 4 apartmány na 2.NP. Apartmány na 2.NP budú mať spálňu v podstrešnom priestore. 3 apartmány na 1.NP sú prístupné priamo z exteriéru a 1 apartmán na prízemí je prístupný cez vstupné priestory občasnej recepcie. Všetky apartmány na 2.NP sú prístupné z chodby na ktorú bude možné sa dostať cez schodisko vo vstupných priestoroch. Na prízemí sa nachádza technická miestnosť a pohotovostné WC. Všetky apartmány majú samostatné WC a kúpeľňu. Každý apartmán bude mať samostatnú terasu orientovanú na južnú stranu. Terasy apartmánov na 2.NP budú väčšie ako terasy apartmánov na 1.NP.


Architektonické riešenie

Obnova samostatne stojaceho apartmánového domu bude riešená ako dvojpodlažná stavba so sedlovou strechou. Rodinný dom nemá suterén. Vstup do budovy je orientovaný na severozápad.

Vstupy do 3 apartmánov prístupných priamo z exteriéru bude chránený závetrím. Závetrie je chránené zo severnej strany drevenými latami, ktoré taktiež vytvárajú zaujímavý architektonický prvok. Strešná konštrukcia je tvorená sedlovou strechou. Výškové usporiadanie strešnej roviny je navrhnuté tak, aby v podkroví vznikol čo najlepšie využiteľný priestor pre spálňu loftových apartmánov na 2.NP. Presvetlenie podstrešného priestoru bude v každom apartmáne na 2.NP zabezpečovať dvojica svetlíkov. Všetky zábradlia v budove sú navrhnuté z oceľovej pásoviny. Okná budú opatrené exteriérovými žalúziami z dôvodu zníženia solárnych ziskov v letnom období. Okná na chodbe na 2.NP sú navrhnuté ako pásové. Strecha je riešená ako bezpresahová s minimálnym presahom 100 mm a dažďové zvodové potrubia budú odvedené do drenážneho vsakovacieho systému pod úrovňou terénu. Fasáda apartmánového domu bude riešená ako biela siliátová omietka. Ozvlástnením fasády sú drevené prvky na terasách a zo severnej strany, ktoré sú zároveň tieniacimi prvkami. Strešná krytina bude tvorená z falcovaných plechov antracitovej farby. Sokel domu je riešený z prírodných mramorových zŕn bielej farby. Dvere na terasu sú navrhované ako HS portály. Okná a dvere apartmánového domu sú navrhované ako plastové s antracitovou exteriérovou povrchovou úpravou. Výrazným architektonickým prvkom objektu je vypustená zadná časť recepcie, obložená drevenými latami.


Konštrukčné riešenie

Apartmánový dom v Malužinej je navrhovaný ako murovaná konštrukcia z keramických tvárnic. Strecha je sedlová. Stropy sú navrhované ako polomontované konštrukcie hrúbky 250 mm. Strop v loftovom apartmáne bude riešený ako drevená trámová konštrukcia. Apartmánový dom bude zateplený tepelnou izoláciou z grafitového polystyrénu, hrúbky 200 mm. Našim cieľom je dosiahnúť kategóriu budovy so spotrebou energie 0-5kwh/m2/rok (nulová budova). Južná fasáda nám poskytne veľké solárne zisky a preto je potreba ochrániť v lete transparentné konštrukcie exteriérovými žalúziami. Všetky bytové jednotky budú opatrené rekuperačnou jednotkou. Jednotlivé apartmánové jednotky budú k dispozícii ako holobyty. V ponuke budú aj ďalšie doplnkové služby, ktoré ponúknu zariadenie bytu podľa predstáv klienta.


Zverejnil LAVARCH 23. septembra 2019

Galéria

Projekty


Kontakt


Páči sa Vám naša práca? Kontaktujte nás prostredníctvom kontaktného formulára, telefonicky alebo e-mailom a radi Vám odpovieme na všetky Vaše otázky. Tešíme sa na našu spoluprácu.

Pôsobíme na celom území Slovenska.


+421 901 774 764

LAVARCH s.r.o.
Ruskinovská 13
054 01 Levoča

IČO: 51 020 238
DIČ: 212 05 686 81